• İstiklâl Ve İstikbâl Şairi Mehmet Âkif Konferansı Gerçekleştirildi

  İstiklâl Ve İstikbâl Şairi Mehmet Âkif Konferansı Gerçekleştirildi

  Çankırı Karatekin Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü ile Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün ortaklaşa düzenlediği “İstiklâl ve İstikbâl Şairi Mehmet Akif” konulu konferans Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda yapıldı.

  Konferansa Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Edebiyat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Tevfik Erkal, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ahmet Özcan, Türkiyat Enstitüsü Müdür V. Yrd. Doç. Dr. İbrahim Akyol, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

   Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasından sonra açılış konuşması için kürsüye gelen Türkiyat Enstitüsü Müdür V. Yrd. Doç. Dr. İbrahim Akyol, İstiklal Marşının kabulünün 96, üniversitemizin kuruluşunun 10. yılında böyle bir etkinliği düzenlemekten gurur duyduklarını belirterek Mehmet Âkif’i her şeyden önce anlamak gerektiğini ve asla unutulmaması gereken bir şahsiyet olduğunu söyledi.

   Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı da konuşmasında “Bugün burada üniversitemizin 10. kuruluş yılında İstiklâl ve İstikbâl Şairimiz Mehmet Âkif’i anmak ve anlamak için yapılan bu programda sizlerle olmaktan çok mutluyum.” dedi.

  Ayrancı öğrencilere hitaben “Sizden bizler çok şeyler bekliyoruz. Yeni nesil olarak sizin de bizlerden beklentileriniz olduğunu biliyoruz ve onun için buradayız. Bu beklentileri yerine getirmek için son gücümüze kadar çalışmaya da aralıksız devam edeceğiz.” sözlerini söyledi.

   İstiklâl ve İstikbâl Şairi Mehmet Akif konulu konferansını vermek üzere kürsüye gelen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Tüzer, konuşmasında şunları söyledi:

   Mehmet Akif Ersoy millî birlik bilincini sorduğu sorular üzerinden akıl merkezinde oluşturmaya gayret eder. Mehmet Âkif Ersoy’un ümidini, gayretini, bitmek tükenmek bilmeyen azmini sorduğu sorular neticesinde insanın mahiyetine ilişkin ulaşmış olduğu noktadan kaynaklanır. Bu yönüyle Mehmet Âkif Ersoy yaşadığı dönemin sosyal şartları içerisinde aklı merkeze alarak İslam’ın faziletleriyle birleştirerek hiçbir bir olumsuz halden etkilenmeden, bir ümit şairi olmuş ve bu da İstiklâl Marşının ilk dizesinde “korkma” şeklinde karşılık bulmuştur.

   ATOMLA İLGİLİ İLK ÇALIŞMAYI YAPANLARDAN BİRİSİ DE MEHMET ÂKİF’TİR

  Tüzer, Safahat’ın Asım bölümünde Mehmet Âkif Ersoy, eğitim alması için Berlin’e gönderdiği, Asım’ın Avrupa’da henüz başlamış olan maddeyi en küçük parçalarına kadar ayırma ilmiyle meşgul olmasını ister. Bu atom ile ilgili yapılan çalışmaların temelini oluşturur. Bu Âkif’in ne kadar akılcı ve merak duygusuyla dolu olduğunun bir göstergesidir. Aynı zamanda bir örnek olarak Müslüman Türk gençliğinin önüne koyduğu ‘asımlar’ içinde geleceğe dair çizdiği bir tablodur. Yeni nesil hem aklen hem de manen her yönüyle donanımlı olacaktır. Âkif’in yaşadığı hayatla ortaya koyduğu fikirleriyle ve kaleme aldığı şiirleriyle üzerine düşeni yaptığını, şimdi esas meselenin günümüz insanının ve bilhassa da gençlerin ondan geriye kalanları anlayıp hayata geçirebilmesidir, diyerek sözlerini tamamladı.